Uçaklara Yıldırım Düşmesi - Uçaklara Şimşek Çakması


Uçaklara yıldırım isabet edip etmediği her zaman merak edilmiştir. Fırtınalı bir günde gökyüzünde seyir halinde olan uçaklar yıldırım darbelerine daha yakın oldukları için uçaklara yıldırım düşmesi (ya da yıldırım isabet etmesi) kaçınılmazdır. Ancak uçak gövdesi ve daha da önemlisi uçağın içindekiler yıldırımdan etkilenir mi?


Uçaklara Yıldırım Tehdidi


Atmosferde birçok elektriksel deşarj tipi vardır. En çok bilinen iki tip bulutlar arasında oluşan şimşek ve bulutlar ile yer yüzeyi arasında oluşan yıldırım olaylarıdır. Şimşek de yıldırım da ters yüklerin birbirlerini çekmesi sonucu havada iletken bir yol açılması ve buluttaki akımın diğer buluta ya da toprağa iletilmesidir. Dolayısıyla şimşek ya da yıldırım oluşumu için buluttaki yüklere zıt kutupta bir başka yük kaynağı gereklidir.


Uçaklar yerde bulundukları süre boyunca yer yüzeyindeki yükleri gövdelerine toplarlar. Uçak havalandığında gövde üzerindeki bu yükler bulut tabanındaki ters yükler için iştah açıcı bir yüzey oluşturur ve uçağı yıldırıma hedef haline getirir.

Uçaklara Yıldırım Düşmesi

Yıldırım Uçağa Zarar Verir Mi?


Yıldırım darbeleri uçakların genellikle burun ya da kuyruk bölümlerine, nadiren de gövdelerine isabet eder ancak tamamıyla ve aralıksız bir metal gövdeye sahip olan uçağın yüzeyinden ilerleyerek kanat uçlarından ilerleyerek uçağı terk eder.

Uçaklara Yıldırım Düşmesi

Yıldırım akımı yoluna devam ederek son hedefi olan toprağa ya da bir başka buluta varır ve deşarj tamamlanmış olur. Uçak gövdesinde zaman zaman ufak çaplı hasarlar görülse de, nadiren de olsa uçağın elektronik aksamına geçici zararlar verse de doğrudan yıldırım darbesi sebebiyle bir uçağın düştüğü hiç görülmemiştir.


Metal Yapılara Yıldırım Etkileri


Yıldırım geniş ve metal yüzeylerden kolaylıkla ilerleyerek toprağa erişir. Uçak gövdeleri üzerinde yıldırımdan etkilenebilecek herhangi bir elektronik cihaz yoktur ancak telekomünikasyon kuleleri, radyo ve tv kuleleri, kule vinçler, meteorolojik ölçüm kuleleri, kamera direkleri gibi yüksek metal yapılara yıldırım isabet ettiğinde kuleler üzerinde cihazlar zarar görür ve çok ciddi maddi kayıplar ile hizmet kayıpları oluşur.


Metal yapılara yıldırım isabet etmemesi için EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi ilk ve tek çözümdür. Detaylar için tıklayınız.