top of page

Neyi korumak

istiyorsunuz?

Telekomünikasyon

Kuleleri

MTO yıldırımdan korunma konusunda devrim yapmak amacıyla kurulmuş bir mühendislik firmasıdır! Bizler yeni teknolojiler geliştirip, bu yenilikleri yüksek kalite mühendislik hizmetleriyle birleştirerek sizlerin ve yatırımlarınızın yıldırımdan korunması için en iyi çözümleri sunmak amacıyla çalışıyoruz.

5 yıllık araştırma ve geliştirme çalışmalarımızın sonucu olan EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi; telekomünikasyon ve baz istasyonu kuleleri, radyo-tv kuleleri, kule vinçler, yüksek gerilim hatları kuleleri, mobese ve güvenlik kamerası direkleri, rüzgar türbinleri ve meteorolojik gözlem istasyonları gibi metal kulelerin yıldırımdan korunması için geliştirilmiş olağanüstü bir yenilikçi çözümdür.

Kalite Polikası

MTO; mühendislik hizmetleri, ürün geliştirme ve üretim aşamalarında en yüksek kalite standartlarını uygulamaktadır. ISO 9001-2008 standardını tüm departmanlarımızda etkili şekilde kullanıyor ve üretimimizi CE standardında gerçekleştiriyoruz.

MTO ISO Sertifikası
EvoDis Yerli Malı Belgesi
EvoDis CE Belgesi

Hizmetler

Projelendirme

MTO - Proje EvoDis
MTO - Proje EvoDis
MTO - Proje EvoDis

Üretim

MTO - Üretim
MTO - Üretim
MTO - Üretim

Referanslar

aselsan_logo.jpg
ExxonMobil_Logo.jpg
Hakkimizda

>

Patentlerimiz, tasarım tescillerimiz, test raporlarımız, kalite belgelerimiz ve referanslarımız var. Aralarında sadece siz yoksunuz!

>

Özel ve yeni bir ürün üretiyoruz, bazı sorularınız olabilir. En çok sorulan soruları ve cevaplarını sizin için listeledik.

>

Yıllar içinde birçok şey başardık ve bu başarıları güncelliyoruz. Bazı öne çıkan haberleri incelemeniz için sıraladık.

Telekomunikasyon Kuleleri

TELEKOMÜNİKASYON ve RADYO - TV KULELERİ

Yıldırımdan Korunma

Telekomünikasyon ve Radyo&TV kuleleri bir bölgedeki mobil iletişimi sağlayan temel yapılardır. Kule üzerinde anten, radyo, çanak gibi şebeke sinyali ileten elektronik cihazlar bulunur. Kulenin yanında bir konteyner içinde "baz istasyonu" adı verilen ve iletişimi sağlayan unsurları barındıran son derece hassas elektronik cihazlar toplanmıştır. Böyle bir metal kuleye yıldırım düşmesi sonucu kule üzerindeki tüm cihazlar zarar görebilir ve kule yanındaki istasyonda da ciddi hasarlar oluşabilir. Servis dışı kalan istasyona bağlı başka sahalar varsa onlar da hizmet veremez ve tüm bölge için servis kayıpları oluşabilir. EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi bu kulelere yıldırım düşmesini engeller ve hizmet kayıplarının önüne geçilebilir.

Kule Vincler

KULE VİNÇLER

Yıldırımdan Korunma

Günümüzde tüm büyük çaplı inşaatlarda kule vinçler kullanılmaktadır. Bom uzunlukları (yatay taşıyıcı gövde uzunluğu) 80 metreye kadar varan bu kuleler inşaatın başlangıcından bitimine kadar en yüksek metal yapı konumundadır ve yıldırım etkilerine maruz kalmaktadır. Yıldırım etkileri bazen vinç üzerinde iz bırakarak kendini gösterdiği gibi, zaman zaman da vincin çalışmasını etkileyecek kısa devrelere ve yanmalara sebep olmaktadır. Vincin tepe noktasına yıldırım düşmesi durumunda elektronik aksamda hasarlar oluşabileceği gibi kabin içindeki operatör de hayati risk altındadır. EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi olası bir yıldırım darbesi önlenir ve hizmet kayıpları engellenir.

Transmisyon Kuleleri

YÜKSEK GERİLİM ENERJİ NAKİL HATLARI KULELERİ

Yıldırımdan Korunma

Yüksek gerilim nakil hatlarını taşıyan kuleler; elektriği kaynağından son kullanım noktasına kadar ileten kabloları taşımaktadır. Çevresel faktörlerin hatlara zarar vermemesi ve hat üzerindeki enerjinin elektromanyetik etkisinin canlılar üzerinde olumsuz sonuçlar yaratmaması için bu kuleler olabildiğince yüksek ve hava koşullarına dayanıklı metalden yapılır. Bu kulelere yıldırım düşmesi durumunda, yıldırım akımının bir kısmı toprağa giderken bir kısmı da hat boyunca taşınarak orta gerilim hatlarına ya da trafolara zarar vermektedir. EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi kullanılarak bu kulelere yıldırım düşmesi engellenir ve olası kayıplarının önüne geçilebilir.

Mobese Kuleleri

MOBESE KAMERALARI ve GÜVENLİK KAMERASI DİREKLERİ

Yıldırımdan Korunma

Şehirlerde güvenlik ve trafik düzenini gözleme amaçlı Mobese adı verilen kamera sistemleri bulunmaktadır. Bu kameralardan edinilen görüntü ve bilgilerin kesintisiz biçimde aktarılması hayati önem taşımaktadır. Güvenlik kameraları metal direkler üzerine konumlanmıştır ve bu iletken direkler yıldırıma açık hedef durumundadır. Metal aksamlı bu direklere yıldırım düşmesi sonucunda kameralarda ve kayıt cihazlarında hasarlar görülmekte ve veri kayıpları yaşanmaktadır. EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi ile güvenlik kamerası direklerine yıldırım düşmesi önlenir ve kritik önemdeki veri kayıplarının yaşanması engellenebilir.

Meteorolojik Gozlem Kuleleri

RÜZGAR ÖLÇÜM DİREKLERİ

Yıldırımdan Korunma

Rüzgar türbinlerinin kurulacağı yerdeki rüzgar verimliliği anlamak için türbin kurulumundan önce 1 yıla varan sürelerde ölçümler yapılır. Bu amaçla kurulan kulelere çeşitli yükseklikte rüzgar sensörleri, diğer meteorolojik ölçüm cihazları ve tüm verilerin toplandığı veri kayıt cihazları (datalogger) yerleştirilir. Çevredeki en yüksek ve iletken yapı olan bu kulelere yıldırım düşmesi sonucu hem sensörler zarar görür, hem de kayıtlarda hasar oluşur ve toplanan verilerde kayıplar görülür. Böylece son veri yedekleme tarihi ile yıldırım oluştuğu tarih arasındaki ölçümler boşa gitmiş olur. EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi bu kulelerde yıldırım düşmesi engelleyerek veri kayıplarını önler.

Ruzgar Turbinleri

RÜZGAR TÜRBİNLERİ

Yıldırımdan Korunma

Rüzgar türbinleri kullanımı, günümüzün en önemli temiz enerji kaynağı rüzgar enerjisi için mutlak bir çözümdür ancak bu türbinler devasa boyutlarıyla yıldırım tehdidine açık haldedir. Yıldırımdan korunma amacıyla türbin kanatları yüzeyinde belli aralıklarla döşenmiş yıldırımı yakalayıcı metal pullar bulunur ve yıldırımı kendi üzerine çekerek bağlı oldukları iletken ile yıldırım akımını toprağa iletmeye çalışırlar. Ancak türbin kanatlarının dönüşü sırasında kanat içinde uçlara toplanan su, yıldırımı bu uçlara çekmekte ve türbinde geri dönülmez hasarlara sebep olmaktadır. EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi türbin kanatlarındaki yükleri dağıtarak rüzgar türbinini yıldırıma hedef olmaktan çıkarır. (Ar-Ge aşamasındadır)

MTO Mühendislik ve Projelendirme 

Sanayi Ticaret Limited Şirketi

 

Merkez Ofis

Alaaddinbey Mh. Atilla Tatveren Cd. No: 28/B/H

16120 Nilüfer - Bursa

Tel / Faks : 0224 414 00 49

Teknopark Ofis

Uludağ Üniversitesi, Ulutek Ar-Ge Binası, Kat 3, No:309

16059 Nilüfer - Bursa

Stuttgart Ofis

Leitzstraße 45

70469 Stuttgart / Almanya

Tel / Faks : +49 511 3578558

Teşekkürler! Mesajınız bize ulaştı, size hızlıca dönüş yapacağız..

Bizi takip edin:

  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Twitter Social Icon
Bize Ulasin
bottom of page