top of page

EvoDis

Yıldırım Engelleme Sistemi

®

YERLİ MALI

BELGELİ

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi; metal kulelere yıldırım etkilerini önlemek için tasarlanmış ve %100 başarıyla çalışan özel bir yıldırımdan korunma çözümüdür.

Paratoner ve yakalama çubuğu gibi yıldırımı üzerine çeken ürünlerin aksine, EvoDis® Sistemi yıldırımı koruduğu kuleden uzak tutar. Böylece kule üzerinde ve yakınındaki tüm cihazlar yıldırımdan korunur ve yıldırım kaynaklı hizmet kayıpları oluşmaz.

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi 5 yıllık araştırma ve 1,5 yıllık geliştirme süreçleri sonucunda ortaya çıkmıştır. MTO mühendisleri EvoDis® Sistemi'ni yıldırım engelleme teknolojisinin en gelişmiş hali olarak tasarlamıştır ve en yüksek sınıf paslanmaz hammadde kullanarak üretmektedir. Bu da son kullanıcıya "bakım gerektirmeyen" ve en zorlu hava koşullarına dayanıklı 10 yıllık malzeme garantili ürünü kullanma avantajını sağlamaktadır. EvoDis®; hem laboratuvar hem de saha testlerine tabi tutulan ve %100 başarı sağlayan ilk ve tek yıldırımdan korunma ürünüdür. MTO olarak 10 yıldan uzun süredir EvoDis® Sistemi uygulaması yapılan yüzlerce kulenin hiçbirine yıldırım düşmemiş olmasının gururunu yaşıyoruz.

Nasıl ÇALIŞIR?

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi, “Yük Dağıtım Prensibi” ile çalışmaktadır. Bu prensip; binlerce sivri uç kullanarak pozitif ya da negatif yüklerin ortamda yoğunlaşmasına izin verilmemesi ve yıldırımı oluşturan iki etkenden biri olan yerden buluta doğru yükselen yüklü kolların yayınlanmasına engel olunmasıdır. Bunun sonucunda yıldırım darbesini oluşturan iyonize kanal EvoDis® ile korunan kule üzerinde açılmaz ve yıldırım bu kuleyi hedef olarak seçemez. Korunan kule yıldırıma hedef olmaktan çıkar ve yıldırıma karşı görünmez hale gelir.

 

Paratoner ve yakalama çubuğu gibi yıldırımı üzerine çeken ürünlerin aksine, EvoDis® Sistemi yıldırımı koruduğu kuleden uzak tutar. Böylece kule üzerinde ve yakınındaki tüm cihazlar yıldırımdan  korunur ve yıldırım kaynaklı hizmet kayıpları oluşmaz.

Videoyu izleyin

Paratoner/yakalama çubuğu ile "korunan" kuleye yıldırım düşmesi

EvoDis® Sistemi kule üzerindeki yükleri dağıtır ve yıldırımı kuleden uzakta tutar

EvoDis AVANTAJLARI

®

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi uygulanan yapılara yıldırım düşme riski minimum olur. Böylece;

  • Yıldırım darbelerinin kule üzerindeki radyo, anten, vb cihazlara zarar vermesi engellenir.

  • Milyonlarca voltluk yıldırım geriliminin tesislerdeki elektriksel donanımda arıza yaratması önlenir.

  • Yıldırım kaynaklı hizmet kayıpları artık söz konusu olmaz.

  • Yıldırımın basınç etkisi ile oluşan yapısal zararların önüne geçilir.

  • Yıldırımın yangına sebep olan 3000 C aşan sıcaklık etkisi bertaraf edilir.

  • Yıldırımın ilerlediği yol boyunca etki eden bir manyetik alan oluşmaz ve elektronik aletlere zarar veremez.

  • En önemlisi; çoğunlukla ölümle sonuçlanan yıldırım kaynaklı vakalar son bulur.

o

TASARIM

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi her farklı yapı için özel olarak tasarlanmaktadır.

Korunmak istenen kuleye dair bilgiler toplandıktan sonra MTO'nun Mühendis Ekibi o kule için en uygun sistem tasarımını oluşturur ve Projelendirme Ekibimiz EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi uygulama projesini hazırlar. Bu projede hangi EvoDis® modelinin kaç adet ve tam olarak kulenin hangi noktasına uygulanacağı detaylıca gösterilir.

Yatırımınızı nasıl koruyacağımızı çok iyi biliyoruz, siz keyfini çıkarın.

UYGULAMA

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi montaj kılavuzu ve uygulama projesiyle servis edilmektedir.

Montaj kılavuzu; EvoDis® Sistemi'nin bir yapıya nasıl monte edileceğine dair genel bilgi vermektedir. Her ürün kutusundan birer montaj kılavuzu çıkar ve 10 yıllık garanti sertifikası o ürünün seri numarası yazılı olacak şekilde bu kılavuzun arka sayfasına  eklenmiştir.

Montaj yapılacak kuleye özel EvoDis® Sistemi detayları ise uygulama projesinde sunulur. Saha ekipleri bu proje rehberliğinde doğru EvoDis® modellerini, korunacak yapının doğru noktalarına kolaylıkla monte edebilir.

Unutmayın, EvoDis® Sistemi herhangi bir iletken kabloya ihtiyaç duymaz ve doğrudan kuleye monte edilir.

Uygulama kolayca tamamlandığında EvoDis®'in avantajlarından faydalanmaya hemen başlarsınız.

EvoDis MODELLERİ

®

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi'nin farklı uygulama alanlarına göre tasarlanmış modelleri vardır. Her modelin tasarımı tescillidir ve bir teknisyenin kule üzerinde tek başına kolaylıkla monte edebileceği şekilde tasarlanmıştır.

EvoDis -65

®

EvoDis -35

®

EvoDis -60

®

EvoDis -40

®

EvoDis -55

®

EvoDis -20

®

EvoDis -45

®

EvoDis -5

®

bottom of page